Gyorsjelentés a 2009-es felvételi statisztikákról
A felvi.hu-n tegnap frissítették a statisztikákat az idén szeptemberben induló képzésekre vonatkozóan. Igaz, ez a felmérés még nem tartalmazza a hiányos vagy hibás jelentkezéseket, amiket utólag fognak pótolni. A tavalyi kevés jelentkezővel szemben idén több, mint 30%-kal többen jelentkeztek a felsőoktatásba, mint 2008-ban. Az egyik fő ok nyilván a tavalyi tandíj mizéria, ugyanis eredetileg úgy volt, hogy 2008 szeptemberétől már fejlesztési részhozzájárulást (FER, alias tandíj) kell fizetniük a hallgatóknak. Nyilván ez sokakat megrémisztett és ezért volt olyan alacsony a jelentkezők száma. Most viszont azok is nyugodt szívvel adhatták be a papírjaikat, akik anyagilag nem tudnának tandíjat finanszírozni. Egy másik ok lehet, ami nem hiszem, hogy jelentős befolyásoló tényező volt (bár valakinél biztosan), az az, hogy a válság miatt megnőtt a kedv a továbbtanulás iránt. Külföldön ez a tény igencsak növelte a jelentkezések számát, itthon szerintem kevésbé. A több jelentkező miatt valószínűsíthetően magasabb ponthatárok lesznek, mint tavaly, bár a helyek és a jelentkezők alapján még így is minden második diák bejuthat a felsőoktatásba, ami azért elég bíztató arány (nézőpont kérdése, hogy kinek: a fiataloknak biztosan, a munkáltatóknak már nem feltétlen). Az is érdekes, hogy az idén érettségizendők közül körülbelül 60% adta be a jelentkezését valamilyen szakra, ami szintén nem rossz. A két adatból leszűrhetjük, hogy nagyjából 30% körül lesz azok aránya, akik idén érettségiznek és még idén tovább is tudnak tanulni. Ez kevésbé meglepő adat az utóbbi pár évet figyelembe véve, ugyanis az utóbbi időben ez a tapasztalat. Nem úgy, mint 20-30 évvel ezelőtt, amikor nagyjából minden tizedik diák tanult tovább a felsőoktatásban.
Elemezzük kicsit a statisztikát.
A legtöbben alap- vagy osztatlan képzésre jelentkeztek (~80%), őket követik a mesterszakra jelentkezők (~15%) és valamilyen felsőfokú szakképzésre jelentkezők (~5%). A jelentkezők nemek szerinti megoszlása nagyjából 60-40 a nők javára, korosztály szerint pedig a többség (~70%) legfeljebb 21 éves. A korosztályok megoszlása a mesterképzésekkel kicsit átrendeződött, hiszen így jóval több "idősebb" is beadja a jelentkezését. Régiók szerint a legtöbben Közép-Magyarországról, az Észak- és Dél-Alföldről jelentkeztek, míg a legkevesebben Közép-, Nyugat- és Dél-Dunántúlról, illetve külföldről. Megyénkénti lebontásban nyilván Budapestről és Pest megyéből tanulnának tovább legtöbben, ezeket követi Borsod és Szabolcs, míg a legkevesebben Vasból, Tolnából és Nógrádból kerülnének be egy felsőoktatási intézménybe.
A BA/BSc szakok népszerűsége:
- gazdálkodási és menedzsment
- turizmus-vendéglátás
- pénzügy és számvitel
- kommunikáció és médiatudomány
- mérnök informatikus
- gépészmérnöki
- kereskedelem és marketing
- pszichológia
- andragógia
- ápolás és betegellátás
- villamosmérnöki
- műszaki menedzser
- programtervező informatikus
- nemzetközi gazdálkodás
- nemzetközi tanulmányok
- igazgatásszervező
- építőmérnöki
- óvodapedagógus
- gyógypedagógia
- szociális munka
Az MA/MSc szakok népszerűsége:
- tanári
- emberi erőforrás tanácsadó
- nemzetközi tanulmányok
- vezetés és szervezés
- vállalkozásfejlesztés
- kommunikáció és médiatudomány
- pszichológia
- pénzügy
- marketing
- közigazgatási
- nemzetközi gazdaság és gazdálkodás
- geográfus
- andragógia
- történelem
- biológus
- informatikus könyvtáros
- szociológia
- turizmus-menedzsment
- fordító és tolmács
- Master of Business Administration (MBA)
- programtervező informatikus
- számvitel
- neveléstudományi
- magyar nyelv és irodalom
- gyógypedagógia
- villamosmérnöki
- politikatudomány
- szociális munka
- egészségügyi szociális munka
- gépészmérnöki
Még mindig a gazdasági és a műszaki szakok a "slágerszakmák". Mesterképzésre idén még elég kevesen jelentkeztek, lévén, hogy nyáron végeznek először tömegesen alapszakosok. Több helyen már 2006 előtt bevezették a BA/BSc képzéseket és innen már kerültek ki hallgatók, de ez elenyésző hányad. Szerintem 2-3 év még kell, hogy beinduljon a "mókuskerék". Az informatikai szakok még mindig nem elég népszerűek, de talán a jövőben ez változni fog. A mesterszakok népszerűségéből pedig azért nehéz leszűrni valamit is, mert a nehéz szakokon (pl. műszaki, informatikai, stb.) többen csúsznak a mintatantervhez képest, ezért ezekre a mesterképzésekre természetesen jóval kevesebben tudtak jelentkezni. Talán most még könnyebb dolguk is van azoknak, akik most szeretnének egyetemi szintű képzésre bejutni, még nem akkora a verseny.
Sok sikert minden felvételizőnek! Az eredmény várhatóan július 23-án lesz közzétéve...
Címkék: statisztika felsőoktatás egyetem felmérés felvételi
-
2009.04.02. 11:00
- programozo
- Szólj hozzá!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.